E-posta Listemiz

E-postanızı bırakın, ilk siz haberdar olun!

Midilli

(Lesvos) Adası, bugünkü adı olan "Lesvos" u Teselyalı kahraman Lapithos’un oğlu Lesvos’tan aldığı rivayet edilmektedir. Ada, Osmanlı hâkimiyetinde yönetildiği dönemden beri Türkler tarafından ‘’Midilli Adası’’ olarak isimlendirilmiştir. Diğer Ege adalarının aksine sık ormanlık oluşu nedeniyle, adaya "Zümrüt Ada" benzetmesi de yapılmaktadır. Yunan mitolojisine göre, adanın ilk sakinlerinin Pelasgoslar olduğuna inanılmaktadır. Thermi şehrinin sahil kısmında M.Ö. 2400 ve M.Ö. 3200 yıllarına ait yerleşim birimleri tespit edilmiş olması, adanın tarihi hakkında bizlere bazı ipuçları vermektedir. Adada tarih boyunca, sırasıyla Antik Yunan, Pers, Roma, Bizans, Ceneviz, Osmanlı ve Yunanistan egemenliği hüküm sürmüştür.

Kuzeydoğu Ege’de yer alan Midilli Adası; Girit ve Evia adasından sonra 1636 kilometrekarelik yüzölçümü ile Yunanistan’ın üçüncü büyük adasıdır. Midilli Adası Türkiye kıyılarına çok yakın olup, doğusunda Edremit Körfezi, kuzeyinde Müsellim Boğazı bulunmaktadır. Adanın yüzölçümünün beşte birini ormanlar, dörtte birini ise zeytin ağaçları kaplamaktadır. Ada, 2 büyük körfez; GERA (Ghera) ve KALLONİ (Kallonis) körfezleri ile çok sayıda koya sahiptir. Adanın en önemli ovaları Kalloni, Ippion, Perama ve Herse (Eressos) ovalarıdır. En yüksek dağlar ise Olymbos, Lepetimnos ve Psilokoudouno dağlarıdır. Adanın batı kesimi çorak, doğu kesimi ise zeytinlik ve çamlıktır.

Molivos:

Midilli Adası’nın kuzeybatı ucundaki Molivos (Mithymna), her zaman adanın turizm merkezi olmuştur. Mitolojiye göre Mithymna, antik dönemlerdeki Kral Makaras’ın kızlarından birinin adı olup, saygıdeğer veya sevilen anlamına gelmektedir. Ortaçağ döneminde şehir, bugünkü adı olan Molivos olarak anılmaya başlanmıştır.


Hagios Pandeleimonas Kilisesi, Hagia Kiriaki Kilisesi ve 1795’de inşa edilen Taksiarhis Bazilikası bölgede görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca Molivos’ta 18'inci yüzyıl sonlarına dayanan birçok konağa ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan biri, çok iyi işlenmiş duvar resimleri ile süslü Giannakou konağıdır. M.S. 6'ıncı yüzyılda İmparator Justinyen’in temelini attığına inanılan Molivos Kalesi, ağaçtan yapılan kapısıyla bir sembol olarak şehri süslemektedir. Kalenin, M.S. 14'üncü yüzyılda yapılan çalışmalar ve Osmanlılar tarafından yapılan eklemelerin sonunda bugünkü halini aldığı bilinmektedir. 1960’tan sonra turizmin artırıldığı bölge, 1965 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmış geleneksel bir kasaba olmuştur. Molivos’un 4 km kuzeydoğusunda, romatizma, kadın hastalıkları, damar sertliği hastalıklarına iyileştirici özellikleri ile dikkat çeken, klorür ve sodyum açısından zengin olan ünlü kaplıcalara sahip Eftalou köyü bulunmaktadır.

Sikaminia Köyü, Midilli Adası’nın en yüksek dağlarından, Lepetimnos Dağı’nın kuzey yamacında, 300 metre yükseklikte bulunmaktadır. Sikaminia kelimesinin Yunanca karşılığı, dut ağacı olup, köy ismini o yörede çok miktarda bulunan dut ağaçlarından almıştır. Skaminia, Nobel ödüllü yazar, gazeteci ve bilim adamı Stratis Myrivilis’in (1890-1969) doğduğu yer olup, "Panagia Gorgona" (Denizkızı Madonna) kitabına ilham kaynağı olan bir köydür. Aralarında konakların da bulunduğu köy evlerinin tümü taştan olup geleneksel inşa yapısını sergilemektedir. Çarşının hemen alt kısmında bulunan bazilika tarzındaki Panaya Gorgona Kilisesi 1859 yılında inşa edilmiştir. Midilli Adası’nın en popüler balıkçı kasabası ve adanın evlilik merasimlerinin yapıldığı yer, Sikaminia köyünün sahili olan ‘’Skala Sikaminias’’dır.

Petra:

Petra, Midilli Adası’nın kuzeybatısında Molivos’a yakın bir yerleşim yeridir. Köyün etrafında yemyeşil bir vadi, kıyıda ise uzun bir plaj vardır.


Petra kelimesi Yunanca’da taş veya kaya anlamına gelmekte olup, kasaba bu adı köyün tam ortasında bulunan 35 metre yüksekliğindeki kayadan almaktadır. Kayanın üstünde, 114 basamak ile ulaşılabilen, Panagia Glikofilusa (sevgiyle öpen Meryem Ana) Kilisesi bulunmaktadır. Kaya üstüne inşa edilen ilk kilisenin 1609 yılında inşa edildiği tahmin edilmekte olup, günümüzde kadar gelen kilise 1747 yılında inşa edilip, 1840 yıllarında restora edilmiştir.

Petra 19. & 20. yüzyıla ait eski konaklar ve güzel bahçelerle doludur. Oldukça ilginç olan Varelcidena konağı, merkez meydanına çok yakındır. Yeni restore edilen bu konak muhteşem duvar resimleri ve iç tasarımı sayesinde benzersiz bir müze olmuştur.

Petra, oteller, kiralık odalar, otantik tavernalar, modaya uygun barlar ve lokantaların yanı sıra müthiş bir kum sahile sahiptir. Otantik koylarda mükemmel plajlar, yasemin, palmiye ve meyve ağaçları ile dolu bahçeleri olan konaklar, Petra’nın diğer bölgelerden ayırt edici özellikleri arasında yer almaktadır. Petra’nın çarşısı, bölgenin en otantik çarşılardan biri olup, küçük dükkanlardan bölgeye özgü hediyelik eşyalar alınabilmektedir.

Copyright © 2012 Exit Turizm tüm hakları saklıdır.
Exit Turizm, TURSAB üyesi A sınıfı acentadır. Belge no 4719-Atrimix