E-posta Listemiz

E-postanızı bırakın, ilk siz haberdar olun!

Ürdün

ÜRDÜN: Bölgenin barış elçisi

Yazı: Aydın Kışınbay

Kızıldeniz'in kuzeyindeki pek çok güzel dalış yerini barındıran Ürdün, Ortadoğu barışında oynadığı rol ile de tüm dünyadan pek çok dalıcının ilgisini çekiyor. Ürdün'ün kıyı şeridi 27 km'dir. Kumsallar ve ticari limanları barındıran Aqaba Körfezi, Eilat'ın tam karşısında bulunur. İmzalanan barış anlaşması ile artık dalıcılar bu iki kasabada da dalış yapabilmektedirler. Ürdünlüler, etkileyici, misavirperver ve arkadaş canlısı insanlardan oluşmakta olup Arap kültürünün harika elçileridir. İngilizce konuşanlar için ülkede iletişim hiç zor olmamaktadır.

Vize
Ürdün'e giriş için vize gerekmektedir.

Para Birimi:
Para birimi Ürdün Dinarı'dır.

Aklınızda bulunsun
Aqaba'da dalışlar genellikle kıyıdan yapılıyor. Minibüsler ile dalış noktalarına ulaşılıyor. Dalışlar yerel dalış liderleri tarafından yaptırılıyor. Dalıcıların kendi başlarına dalış yapmaları yasal olarak mümkün değil.

Ulaşım:
İstanbul'dan Aqaba'ya THY veya Ürdün Hava Yolları ile Amman aktarmalı uçulabilir. Ayrıca Mısır Sharm El Sheikh veya İsrail Eliat'tan ulaşmak mümkün.

Nerede kalınır?
Aqaba'da çok lüksten daha ucuz olanlara kadar çeşitli seçenekler bulabilirsiniz.

Nerede kalınır?
Prince Abdallah Reef:
Aqaba'nın güney sahilinde bulunan bölgede kıyı dalışı yapılıyor. Ortalama derinlik 15 metre ve maksimum derinlik 30 metre. Görüş ise 20 metredir. Resif, kıyıdan birkaç yüz metreye yayılmış vaziyette. Yama gibi mercanlar bölgeye ayrı bir güzellik katıyor.

Ürdün'de Dalış

Black Rock:
Yine Aqaba sahilinden kıyı dalışı yapılan Black Rock'ta sert ve yumuşak çeşitli mercanlar görülebilir. Ortalama derinlik 18 metre ve maksimum derinlik 30 metre olup görüş 20 metredir. Sağlıklı ve canlı olan bölge de yaşam çok renkli ve görülmeye değer.

Shipwreck-Tanker Batığı:
Aqaba sahili'nin 4 km. Kuzeyinde bulunan ve 1985'ta dalıcılar için bilinçli olarak batırılmış olan tanker 80 metre uzunluğundadır. 30 metre derinlikte yatmakta olup kıyıdan dalış yapılmaktadır. Ortalama derinlik 20 metre ve maksimum derinlik 30 metre olup görüş 20 metredir.

Hussein Reef:
Tanker Batığı'nın güneyinde yeralan Hüseyin Resifi rengarek mercanlarla çevrili bir bölgedir. Ortalama derinlik 18 metre ve maksimum derinlik 20 metre olup görüş 20 metredir.

Gorgonian I and II:
İki dalış bölgesine de kıyıdan giriliyor. Ortalama derinlik 19 metre ve maksimum derinlik 35 metre olup görüş 20 metredir. Bu bölge mercan bakımından Aqaba Körfezi'nin en güzel yeridir.

Long Swim:
İsminden de anlaşılacağı gibi bu bölge de hava harcamasına dikkat etmek gerekiyor. Dalış bölgesi 700 metrelik bir alana yayılmış olduğu için dalış uzun sürebiliyor. Kuzey tarafı yama şeklinde mercanlardan oluşuyor, güney tarafında ise mercanlar daha sıklaşıyor. Burada da kıyı dalışı yapılıyor.

Aquarium:
Şaşırtıcı bir şekilde güzel olan Akvaryum'a kıyıdan giriş yapılıyor. Ortalama derinlik 20 metre ve maksimum derinlik 37 metre olup görüş 20 metredir. Birinci sınıf mercanların bulunduğu bölgede bolca balık görülebilir.

Saudi Border:
Ürdün/Suudi Arabistan sınırının 300 metre kuzeyinde bulunan bölgede ortalama derinlik 20 metredir. Suudi sınırı mercan bakımından kaçırılmayacak bölgelerden biridir.

Copyright © 2012 Exit Turizm tüm hakları saklıdır.
Exit Turizm, TURSAB üyesi A sınıfı acentadır. Belge no 4719-Atrimix